SQJ431EP-T2_GE3 Vishay / Siliconix
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
  • 1
Description : SQJ431EP-T2_GE3 Vishay / Siliconix PowerPAK-SO-8
Contact Now
Product Attribute Attribute Value
Vishay
Product Category: MOSFET
RoHS: Details
Si
SMD/SMT
PowerPAK-SO-8
P-Channel
1 Channel
200 V
12 A
213 mOhms
- 20 V, + 20 V
3.5 V
106 nC
- 55 C
+ 175 C
83 W
Enhancement
AEC-Q101
SQ
Reel
Brand: Vishay / Siliconix
Configuration: Single
Fall Time: 10 ns
Forward Transconductance - Min: 16 S
Product Type: MOSFET
Rise Time: 11 ns
3000
Subcategory: MOSFETs
Transistor Type: 1 P-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 44 ns
Typical Turn-On Delay Time: 15 ns
Unit Weight: 0.017870 oz
Here is the English introduction for product code SQJ431EP-T2-GE3:
SQJ431EP-T2-GE3
  • Model: SQJ431EP-T2-GE3
  • Type: Squirrel cage induction motor
  • Frame Size: 431
  • Power: EP (equivalent to 7.5 kW or 10 hp)
  • Voltage: T2 (220-240V)
  • Duty Rating: GE3 (intermittent duty)
The SQJ431EP motor features a durable cast iron housing and end brackets able to withstand intermittent maximum loads of 10 hp/7.5 kW. Its 431mm frame efficiently cools the motor during periodic duty cycles. Integrated PTC thermistors prevent overheating.